Kıyamet kopacak – Corona virüsü oyunu


VİRÜS HIZ KESMİYOR 

Üst düzey Beyaz Saray yetkilisi Larry Kudlow’dan Çin’i kızdıracak açıklamalar geldi. Kudlow Çin’in daha fazla şehirde ‘savaş dönemi’ önlemleri alması gerektiğini açıkladı. Kudlow, Çinli yetkilileri coronavirüsü salgını ile başa çıkma konusunda daha şeffaf olmaya çağırdı. ABD’nin Çin’in coronavirüsü savaşı ile ilgili daha önce yaptığı açıklamalar Pekin yönetiminin tepkisini çekmiş, Çin’den çok sert cevaplar gelmişti. Pekin yönetimi ABD’yi virüs salgını ile ilgili aşırı tepki verdikleri ve dünya ülkelerini boşu boşuna endişelendirdiği ile ilgili açıklama yapmıştı.

Çin anakarasında 5 bin 90 yeni vaka daha görüldü. Böylelikle, dünya genelinde enfekte olan sayısı 64 bin 435’e yükseldi.

Coronavirüsü nedeniyle ölenlerin sayısı da bin 383 kişiye yükselmiş durumda.

“Bulaşıcılığı değişmedikçe, şuanki prosedürler ancak bu kadar iyi çalışabilir, vakaları izole etmek ve karantinaya almak bu virüsü durdurmayacak.”

Longini virüsün dünyayı çok keskin şekilde etkileyeceğini düşünen tek bilim insanı değil.

Japonya’da, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle 4 Şubat’ta karantinaya alınan “Diamond Princess” adlı yolcu gemisinde, 44 kişide daha virüs tespit edilmesiyle gemideki vaka sayısı 218’e, ülkedeki vaka sayısı 247’e yükselmişti.

İlk olarak Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde 12 Aralık 2019’da tespit edilen COVID-19, kısa sürede diğer şehir ve ülkelere yayılması üzerine, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) “acil durum” ilan etmişti.

YASAK TİCARETE DEVAM EDİYORLAR 

Çin’in Anhui bölgesinde çekilen bu fotoğrafta, ülkede yeni bir virüsün patlak vermesini önlemek için yaban hayat ticaretine geçici bir yasak uygulanmasına rağmen yapılan baskınlarda yine aynı görüntüler ortaya çıkıyor.

AVUSTRALYA YASAĞI UZATTI 

Avustralya, Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve diğer kent, bölge ve ülkelere yayılan yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınına karşı Çin’e uygulanan seyahat yasağını bir hafta daha uzattı. Başbakan Scott Morrison, federal hükümetin Ulusal Güvenlik Komitesi toplantısından sonra düzenlediği basın toplantısında, yeni tip coronavirüs salgını nedeniyle daha önce açıkladıkları “Çin’den Avustralya’ya 14 günlük seyahat yasağı”nı bir hafta daha uzattıklarını duyurdu.

JAPONYA 15,3 MİLYAR YEN AKTARIYOR 

Japonya, yeni tip coronavirüsle mücadeleye 15,3 milyar yen aktarıyor. Bu arada Japonya, yeni tip Coronavirüsün yayılmasını önlemek için acil durum tedbirlerine 15,3 milyar yen (yaklaşık 840 milyon lira) aktaracak. Kyodo’nun haberine göre, Japonya Başbakanı Abe Şinzo, yeni tip coronavirüsle mücadeleye 10,3 milyar doları devlet bütçesindeki rezerv fonlarından olmak üzere 15,3 milyar yen tahsis edileceğini açıkladı.